למה יש מבחן פסיכומטרי

  • למה יש מבחן פסיכומטרי

  • למה יש מבחן פסיכומטרי? רבים בוודאי שואלים את עצמם. הסיבה לכך היא הצורך לאפשר למוסדות החינוך הגבוה למיין את הנרשמים בצורה יעילה. המבחן מאפשר דירוג אחיד לכל הנבחנים והוא כיום האינדיקציה הטובה ביותר לקבלת תוצאות מיון התלמידים בצורה טובה היעילה והשוויונית ביותר.
  • כדי לאפשר לכל מי שחפץ להירשם ללימודים גבוהים, וכדי לאפשר זאת גם למי שאינו נמנה עם בעלי יכולות כלכליות בלבד, נעשה מבחן פסיכומטרי ומי שמשיג תוצאות גבוהות יותר לו יש סיכויים גדולים להתקבל לפקולטה אליה הוא רוצה להירשם.

מכניסים לפס ייצור חינוכי

מרבית התלמידים בבית ספר התיכון עוברים, במסגרת הלימודים, מבחן פסיכומטרי. חלקם חוזרים ועושים מבחן נוסף כדי לשפר את התוצאות. אחת הדרכים לכך הוא קורס פסיכומטרי בו מלמדים מורים שהתמחו בלימוד לקראת מבחנים פסיכומטריים.

כאמור, הסיבה לקיום המבחן נעוצה בעובדה שלפני כמה עשרות שנים רוב הסטודנטים שלמדו במוסדות לחינוך גבוה היו בעלי אפשרויות כספיות שהגיעו ממשפחות בעלות יכולות כלכליות גבוהות. המעמד הגבוה. המעמד הבינוני והנמוך לא הצליחו לעמוד במבחני הכניסה למוסדות אלו.  האינדיקציה להתקבל למוסדות החינוך הגבוה הייתה תעודת הבגרות ומן הסתם בעלי היכולות הגיעו לתוצאות גבוהות יותר על ידי שכירת מורים פרטיים שקידמו את הנרשמים לקראת המטרה. כדי לאפשר לימודים לכל מי שמתאים, ולא רק למי שיכול, הוחלט להעביר את כל הנרשמים, ללא יוצא מהכלל, ללימודים גבוהים את המבחן הפסיכומטרי ומי שיקבל ציון גבוה יותר לו תהיה האפשרות להירשם לאוניברסיטה ולהמשיך את תהליך הרישום ללימודים לתואר ראשון.

תנאי הקבלה לאוניברסיטה – המטרה לקדם אנשים ללא קשר למצבם

לכל אוניברסיטה יש את התנאים שלה לרישום ללימודים ובמרביתן המבחן הפסיכומטרי הוא אחד מהם. כך מתאפשר גם לסטודנטים מהמעמד הנמוך לנסות את מזלם. זה שהמצב הכלכלי נמוך בבית של סטודנטים רבים אינו מעיד על כך שהם אינם יכולים להשיג תוצאות טובות וגבוהות במבחנים הפסיכומטריים. כיום בכל קורס פסיכומטרי אפשר למצוא תלמידים מכל המעמדות. יש בשנים האחרונות יותר מוסדות שכבר אינם דורשים מבחן פסיכומטרי וכדי להירשם צריך לעמוד במספר דרישות של המוסד וביניהם עמידה במבחני כניסה ותעודת בגרות מלאה. לכל אחד יש את הזכות לגשת לבחינות המיון.

Sorry, comments are closed for this post.